Spor masajı, sporcuların antrenman öncesi, sırası veya sonrasında kaslarındaki gerginliği azaltmak ve yaralanmaları önlemek için yapılan bir masaj türüdür. Bu masaj, spor aktivitelerinden kaynaklanan kas ağrılarını hafifletmek, kan dolaşımını artırmak ve kaslardaki sıvı birikimini azaltmak için uygulanabilir. Spor masajı, kasların esnekliğini arttırarak performansı iyileştirmeye ve iyileşme sürecini hızlandırmaya da yardımcı olabilir.

Spor masajı olarak da bilinen sporcu masajı, tüm profesyonel sporcular için yapılan spor sonrası ya da öncesi belli aralıklarla uygulanan, kan akışını hızlandırıp, kan dolaşımını artırmayı hedefleyerek vücudun zinde, canlı ve enerjik olmasını hedefleyen bir çeşit masaj yöntemidir.

Spor masajı genellikle profesyonel bir masöz veya fizyoterapist tarafından uygulanır. Öncelikle, masaj yapılacak bölgeye hafifçe basınç uygulanarak kasların gevşemesi sağlanır. Daha sonra, kasların derinliklerine doğru daha yoğun bir baskı uygulanarak kasların gevşemesi ve esnemesi sağlanır. Uygulama sırasında, spor masajı teknikleri arasında sürtme, yoğurma, basma ve titreşim gibi çeşitli teknikler kullanılabilir. Spor masajı genellikle antrenman öncesinde veya sonrasında yapılır.

Spor masajının esas amacı yaralanmaları önlemek, performansı desteklemektir. Spor masajı ile vücut aktif harekete hazır hale getirilerek idmanın yorgunluğu azaltılır. Böylece sporcular rahat bir vücut ile çalıştıklarından yaralanmalar en aza indirilir. Bunların dışında çalışma öncesi sporcu masajı sporcuları güdülemekte ve idmana hazır hale getirmektedir.

Temelde sporcu masajının üç biçimi vardır. Bunlar aktivite öncesi ve sonrası masaj ve bakım masajıdır. Yani sporcu masajı vücudu fiziksel harekete hazırlamakla birlikte daha sonrasında gerilen kasları dinlendirmek ve vücudu rahatlatarak kaslarda meydana gelebilecek hasarları oluşmadan engellemektedir. Spor masajında tüm masaj teknikleri uygulanabilmektedir:

Öfleraj baş parmak ya da avuç yardımıyla ve hafif vurma şeklinde uygulanan masaj tekniğidir. Öfleraj tekniği kan akışını hızlandırır.
Perküsif vuruş; kasa uygulanan vuruş ve darbelerdir. Küçük parmaklarla uygulanan bu teknik kaslara biçim vermek amaçlıdır.
Petrisaj; iki elin kullanılmasıyla birlikte uygulanan bu yöntem yoğurma tekniği ile birlikte kasın sıkıştırılmasına dayanır. Bu yöntem sayesinde kas demetleri gevşetilir.
Kupalama terapisi; ellerin içi hava ile doldurularak yumruk şeklinde kaslara hafifçe vurulmasıyla uygulanır. Deriyi uyararak kasların gerginleşmesini sağlar.

Bursa Masaj Salonumuzda sporcu masajı hizmeti alarak sporun yorgunluğunu ve zararlarını yaşamayın. Masaj keyfini tadın ve rahatlayın. Beyaz İnci Masaj Salonu olarak müşterilerimizin rahatlığı için odalarımızda masöz arkadaşlarımız sizlere en iyi masajları profesyonelce yapmaktadırlar. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.